A legegyszerűbb házi cseresznyebefőtt, cukor és tartósítószer nélkül, lépésről lépésre
A bejegyzést 2022.06.28.-án frissítettem.
Ahhoz, hogy ne használjunk semmilyen tartósítószert, alapvető követelmény, hogy tiszta alapanyaggal és edénnyel dolgozzunk, továbbá, hogy a cseresznye alaposan átválogatásra kerüljön. Ha nem így teszünk, kockáztatjuk azt, hogy a gondos munkával elrakott befőttünk megromlik.
A befőtt elrakásához szükség lesz 3 nagy tálra, valamint egy minél nagyobb fazékra. Az egyik tálba fogjuk rakni a már megmosott, leszárazott, egészséges cseresznyét, a másikba kerülnek majd azok, amiket kiválogattunk, mert ütött, csípett, „hibás”, de még jó lesz valamire (általában ezekből kerül kimagozva a fagyasztóba, s finom cseresznyés pite, gyümölcsleves készül belőlük, vagy lekvárt főzök), a harmadik tálba pedig azok, amelyek kidobásra várnak, mert már nem lehet őket felhasználni. A nagy fazék majd a kigőzöléshez kell, mellyel tartósítva lesz a befőttünk.
A cseresznyebefőtthöz a cseresznyét nem szoktam magozni. Alaposan megmosom, átválogatom és leszárazom.
Háromszor szoktam mosni, végül a negyedik vízbe áztatom kb. 1 órát, hogy a gyümölcsben lévő kukacok kibújjanak. Sokan azt gondolják, hogy macerás cseresznyebefőttet elrakni, pontosan a sok kukac miatt, én azonban örülök annak, ha találkozok velük, mert így valószínűbb, hogy nincs agyonpermetezve a gyümölcs. Amikor egy óra múlva az áztatásból kiveszem a cseresznyéket, akkor még folyó víz alatt utoljára leöblítem őket. Ennél a folyamatnál arra kell még ügyelni, hogy kikerüljenek a nem egészséges szemek.
Miközben a cseresznyék áznak, előkészülök az üvegekkel. Mielőtt elmosnád az üvegeket érdemes a tetőket rápróbálnod, hogy rendesen zárnak-e, mert az kellemetlen, amikor lezárásnál szembesülsz azzal, hogy nem passzolnak. Mosogatógéppel rendelkezők előnyben, mert ott a programok során az öblítés-szárítás csírátlanítja az üvegeket. Ha nincs mosogatógéped úgy, mint a cseresznye esetében, háromszori mosás szükséges, szinte forró vízzel. Az első mosáskor legyen mosószeres a víz, a következő kettő pedig a már tiszta vizes öblítés. Ugyanígy járj el a tetőkkel is. Érdemes egyébként több tetőt elmosnod, mint amennyi üveg van, mert mindig akad 1-2, ami nem zár rendesen, s ilyenkor van tartalék. Ha készen vannak az üvegek, egy tiszta konyharuhán sorakoztasd fel őket a konyhapulton.
Amikor az üvegek és a gyümölcs is tiszta, kezdd el belepakolni a cseresznyéket az üvegekbe, időnként megrázogatva őket, hogy összerendeződjenek a gyümölcsök, helyet csinálva ezzel az utána következőknek. Mivel nem használunk tartósítószert, így csak annyi gyümölcs kerüljön az üvegekbe, hogy majd a ráöntött víz teljesen eltakarja, hisz az a gyümölcsrész, amit nem fed víz, az meg fog barnulni. Kibontáskor ízbeli különbséget nem fogsz tapasztalni, csupán esztétikailag lesz kifogásolható.
Amikor elfogyott az összes cseresznye, akkor jöhet az előbb említett vizes feltöltés. Minden egyes üveget teljesen tölts fel vízzel, egészen az üveg szájáig, így nem kerül bele levegő, amikor lezárod, s nem fog megromlani a befőtted. Ha kész, rakd rá lazán a csavarokat és állítsd bele a korábban már kikészített nagy fazékba. A fazekat addig töltsd vízzel, hogy az üvegek szája alatt legyen egy ujjnyival (vagyis ne folyjék be az üvegbe a fazékból a víz). A vizet forrald fel a fazékban egészen addig, amíg a befőttes üvegben is el nem kezd gyöngyözni a víz. Ha ez elérkezett, zárd el.
Ezután egyenként vedd ki az üvegeket a vízből, erősen húzd rá a tetőt, és azonnal fordítsd fejjel lefelé. Hagyd így az üvegeket 5 percig. Ügyelj arra, hogy amikor kiveszed az üvegeket a vízből, mind a víz, mind az üveg forró. Én ezért ki szoktam merni a lábasból egy kis vizet, így könnyebb megfogni fogókesztyűvel az üvegeket.
Amikor letelt az 5 perc, állítsd talpra a befőtteket. A fejre állításkor a tető ráhúzódik az üvegre, ezzel légmentes zárást biztosítva. Ha ekkor még benyomható a közepe, nem jelenti azt, hogy nem zárna légmentesen. Nem baj, ha még benyomható a tető, minden egyes üveget egyenként csomagolj újságpapírba, és állítva tedd őket, nagyjából 2 napra dunsztba. Ilyenkor az a cél, hogy minél lassabban hűljenek ki, így én ezt a következőképpen szoktam csinálni: egy rekesz alját kibélelek takaróval, erre rakom az üvegeket, majd ha szükség lenne rá, újabb rekesz következik, s abba újabb üvegek. Mikor az összes üveg a helyére került, a tetejét is takaróval borítom be.
Amikor letelt a két nap, csomagold ki a papírból a befőtteket, s nézd meg a tetőket. Ha ekkor is van olyan, ami benyomható, azt nem érdemes elraknod a kamrába, mert meg fog romlani. Azokat rakd hűtőbe, s 1-2 héten belül fogyasszátok el. A többi elkészült befőttet pakold be a végleges helyére.
Amikor kibontasz egy így eltett cseresznyebefőttet, az olyan, mintha akkor szedted volna a gyümölcsöt a fáról, frissen. Mivel nincs benne tartósítószer, a felbontás után egy héten belül fogyasszátok el, mert utána megromlik.
Ezzel a módszerrel gyorsan és egyszerűen varázsolhatsz téli csemegét a családnak, ami finom, és nem mellesleg egészséges is.
Szénhidráttartalmát ugyanúgy számold, mint a friss cseresznyének, 100 grammonként 14 gramm szénhidrátot tartalmaz (természetesen magok nélkül, a tiszta gyümölcshússal számolva).
Oldalak
Blog
Kincset érő tudás
KAPCSOLAT
Biztonságos online fizetés
Tudatosmami
vércukorbarát diétáról terhességi cukorbetegeknek, inzulinrezisztens, cukorbeteg, fogyni vágyó anyukáknak
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!