Hogyan szabaduljunk meg pár kilótól a szülés után?
Pontosabban utána még mindig várnod kell egy kicsit, egészen a szoptatás végéig. A szoptatás időszaka ugyanis nem alkalmas a fogyókúrára. Amikor azonban már nem szoptatsz, érdemes a következő alapelvekre figyelned, hogy közelebb kerülj az áhított célhoz. Igazából nem is az számít, miket eszel, hanem elsősorban az életmódodon, a szokásaidon érdemes változtatnod. Persze vannak olyan élelmiszerek is, amiket jobb, ha elkerülsz.
Az alábbiakban ezeket az alapelveket szedtem össze.
1. Az első és talán legfontosabb, hogy egyél naponta ötször, nagyjából azonos időpontokban. Tudom, hogy most azt mondod, ez lehetetlenség egy kisbaba mellett, de szerintem meg pont ez teszi könnyűvé. Neki is ötször adsz enni, egyél vele, így még azt is gyakorolhatjátok, mennyire fontos a közös étkezés.
Sokszor ezt nem szokták elhinni, azt gondolják, hogy sokkal jobb a fogyi szempontjából, hogy egyszer-kétszer esznek egy nap. Ezzel sajnos pont nem azt fogod elérni, amit szeretnél. Elég csak annyit erről most, hogy ez az alapanyagcserével van összefüggésben, de lényeg, hogy a napi ötszöri étkezés az, ami működik.
2. Fontos leszögeznünk, hogy nem fogyókúrázol, hanem a napi ritmusodat próbálod meg úgy kialakítani, hogy az hosszútávon fenntartható legyen. Vagyis ne sanyargatással, hanem örömmel menj az áhított cél felé.
A “fogyókúra” szóban benne van a “kúra”, vagyis, hogy egy bizonyos ideig tart. Mi történik ekkor? Kitartasz 1-2-3 hónapig (kőkeményen odafigyelsz, lemondasz dolgokról), s már alig várod, hogy vége legyen, majd ha “letelt” fellélegzel, hogy “végre vége”, majd visszatérsz eredeti szokásaidhoz, és jó esetben kb. 1-2 év, rossz esetben 1-2 hónap alatt felszeded, amit leadtál, és minden megy tovább a régi kerékvágásban.
Szóval nem “fogyókúra”, hanem életmódváltás!
3. Az étkezések alkalmával később fogod érezni, hogy jóllaktál. Vagyis éhesen kell felállnod az asztaltól. Biztos most is szoktál úgy járni, hogy amikor befejezed az evést, úgy érzed jóllaktál, majd eltelik nagyjából 20 perc, és úgy érzed majd “kidurransz”. Ennek egyetlen oka van, mégpedig, hogy az agyad- ahol a jóllakottság központ van-, később kapja meg az információt a gyomrodtól, hogy “elég volt”. Egy a lényeg, várni kell, hogy jóllakj
4. A kistányér csodákra képes. Használd bátran! Szépen be tudod csapni vele az agyadat, hiszen úgy látod, mennyire tele van a tányér.
5. Ha eszel csak az evésre figyelj, vagyis kerüld a tévét, számítógépet, olvasást, stb., mert ha van valami, ami eltereli a figyelmedet, és nem csak az evésre figyelsz, akkor hajlamos leszel többet enni.
6. És akkor lássuk, melyek azok az élelmiszerek, amiket érdemes kerülnöd, és miket választhatsz helyettük:
- A cukor és az ezekkel készített termékek felesleges energiát képviselnek, s ne feledd azt sem, hogy számos élelmiszer tartalmaz rejtett formában is cukrot, főleg azért hogy legközelebb is megvedd, mert ízlik… Pontosan ezért mindig olvasd el az élelmiszerek címkéjét. Ne izgulj, ez csak először fog nehézséget okozni, utána már tudni fogod mikor-mihez nyúlj.
Mivel tudod helyettesíteni: ha nem idegenkedsz a mesterséges édesítőszerektől, akkor azokkal (szacharin, aceszulfám K, aszpartam, ciklamát-ezek különböző formában, és márkanevekkel érhetőek el, de vigyázz a fruktóz és szorbit tartalmú termékek nem alkalmasak a fogyiban), valamint a nyírfacukor (bár van kalóriatartalma, de kb. fele, mint a hagyományos cukornak), az eritrit és a sztívia.
- Cukros üdítők és az alkoholos italok óriási energiát képviselnek, így ezeket kerüld!
Helyettük ihatsz tiszta vizet (legalább 2 litert igyál meg egy nap), natúr teákat, 2-3 dl 100%-os gyümölcslevet (ezek hozzáadott cukrot nem tartalmaznak, és ezeket hígíthatod is 50%-ra, 25%-ra, stb.).
- A zöldségek és gyümölcsök nagy előnyei, hogy alacsony energiát képviselnek, azonban magas a rosttartalmuk! Naponta ötször (tehát minden étkezéshez) egyél belőlük nagyjából egy maréknyit, lehetőleg nyers formában.
- A fehér kenyerek és cukros péksütik helyett válassz teljes kiőrlésű termékeket (kenyeret, pékárut, tésztákat)!
- Édességek: tudom, hogy ez szokta a legtöbb nehézséget okozni, ezért nézzük, hogyan tudod egy kicsit könnyebbé varázsolni a napjaidat.
Az édesség-fogyasztás alapszabálya, hogy mindig csak főétkezés végén, befejező fogásként fogyaszd őket. Vagyis soha nem helyettük, előttük! Ha így eszed, akkor hetente 1-2 x ez belefér most is. Hiszen, ha mindig mindent megvonsz magadtól, egyszer besokallsz, jól teletömöd magad, és ezzel oda az előző napok tudatos táplálkozásának.
Sőt! Ki is választhatsz egy nap, egy étkezést, amikor azt eszel, amit szeretnél. Vagyis nem kell figyelned az összetevőket.
- Érdemes még a zsírfogyasztásra is egy kis figyelmet fordítanod. Vagyis a sovány húsokat (csirke, pulyka-de bőre nélkül, sertéscomb, sertéskaraj-látható zsiradék eltávolításával), zsírszegény, és hozzáadott cukortól mentes tej-, tejterméket (1,5%-os tej, natúr joghurt-ebbe tehetsz idénygyümölcsöt, kefir, sovány sajtok) válaszd, a tojás mehet zsírszegényen elkészítve, heti 3-4 darab.
TÉVHIT! A növényi olajak kevesebb energiát képviselnek, mint a zsírok, ezért nem hizlalnak annyira. Ugyanannyi kalóriát tartalmaznak, csak az egészséged szempontjából jótékonyabbak a növényiek, mint az állatiak.
- Ételkészítés során is a zsírszegény eljárásokat tartsd szem előtt, vagyis mehet a sütés-kevés zsiradékkal pl. teflonedényben, a párolás, a cserépedényben készítés, az alufóliában és sütőzacskóban sütés.
Még egy nagyon fontos dolog! Bár ez nem táplálkozási kérdés, de muszáj megemlítenünk a rendszeres mozgás fontosságát! Kezdetben heti 2-3 alkalommal 30-40 perc már nagy segítség. Találd meg a számodra ideális mozgásformát, amiben jól érzed magad, amit be tudsz építeni a napjaidba.
Az egyéni diéta kialakításában érdemes dietetikus szakembert segítségét kérned! Ha egyéni kérdéseid lennének itt is felteheted őket.
Oldalak
Blog
Kincset érő tudás
KAPCSOLAT
Biztonságos online fizetés
Tudatosmami
vércukorbarát diétáról terhességi cukorbetegeknek, inzulinrezisztens, cukorbeteg, fogyni vágyó anyukáknak
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!