Egyre több gyermeknek van gond a testsúlyával
1958 és 2003 között végzett felmérések alapján elmondható, hogy a fejlett országokban az elhízás előfordulása megduplázódott. Döbbenetes, hogy Európában napjainkban a gyermekek 20%-a, tehát minden ötödik gyermek túlsúlyos vagy elhízott.
Hazánkban sem jobb a helyzet, 2003-2005 között végzett vizsgálat alapján a túlsúlyos és elhízott gyerekek aránya szintén 20% körüli, s az eredmények szerint mind a túlsúly, mind az elhízás előfordulása az életkor előrehaladtával nőtt. Egy 1996-2004 közötti vizsgálat is rámutatott arra, hogy az 5-17 éves korosztályban az elhízás előfordulása jelentősen nőtt.
Hazánkban a felnőttkori halálozások háromnegyede összefüggésben van a táplálkozással és életmóddal. Ez azt jelenti, hogy számos betegség lenne megelőzhető, ha táplálkozásunkra odafigyelnénk. Ezek után nem szabad csodálkoznunk azon a statisztikai tényen, hogy Magyarországon az első számú halálok a szív-érrendszeri megbetegedés (mely szoros összefüggést mutat az elhízással), a második helyen pedig a daganatos megbetegedések állnak.
Számomra a statisztikai eredményekben az a szomorú, hogy
- a túlsúlyos és elhízott gyerekek nagyon jó eséllyel lesznek felnőtt korukban is elhízottak, és indulnak hátrányosan az élet számtalan területén.
- a gyermekek nem maguk miatt szenvednek ebben a kórképben…Ez a szülői döntésünk következménye.
Mi, szülők vagyunk a felelősek azért, hogy kiegyensúlyozott gyermek, s egészséges felnőtt váljék belőlük!
Sokan azt gondolják, hogy a súlyproblémákat genetikai tényezők okozzák. Vagyis azért elhízott a gyermek, mert a nagyszülők, szülők is elhízottak voltak, és ez öröklődött. Ez azonban tévhit! A genetikai tényezők igen kis százalékban felelnek csak az elhízásért. A gyermekkori elhízáshoz a legnagyobb mértékben a rossz szülői minta vezet (ha tetszik ez nekünk, ha nem, így van…). Kezdve a rendszertelen sportolástól, az egészségtelen étkezésen át, a tévé előtti nassolásokig.
A kevés zöldség-, gyümölcsfogyasztás, a cukrozott üdítőitalok fogyasztása, az egészségtelen nassolni valók (pláne, ha ez számítógépezés, vagy tévénézés közben történik) nagymértékben hozzájárulnak a kedvezőtlen statisztikákhoz.
A reggeli elmaradása és a „sokszor-keveset” aranyszabály helyett a mértéktelen evés is jelentősen elősegíti a gyermekek (és felnőttek) testtömegének gyarapodását.
Szintén nem segít a dolgon, ha az „ezt muszáj megenned” mondat rendszeresen hagyja el a szánkat az ebédlő asztalnál.
Szóval, mit tudsz tenni szülőként, ha szeretnéd elkerülni, hogy gyermeked elhízzon? Egy mondattal összefoglalva: Mutass jó példát!
- Az egészséges alapanyagok közül válassz!
- Leginkább vizet igyál!
- Soha ne hagyd ki a reggelit!
- Naponta ötször étkezz!
- TV, számítógép előtt soha ne egyél!
- Egészséges nassokat válassz!
- Sportolj rendszeresen!
Ha így teszel, gyermeked is ezt látja, ezért nem is lesz számára kérdés, hogy ő is így tegyen, hiszen MINDEN amit TE teszel feltétel nélkül elfogad. Nagyszerű dolog ez, de egyben óriási felelősség is…
LEHET, HOGY EZEK A CIKKEK IS ÉRDEKELNEK
LETÖLTHETŐ ÚTMUTATÓ
Az egészséges táplálkozás nem drága! Tippek, trükkök a megvalósításhoz anyukáknak!
Kipróbált, bevezetett és bizonyított fogások 16 pontban. Olvasd el, hogyan valósíthatod meg a saját konyhádban!