Inzulinrezisztencia és cukorbetegség mellett így fogyj sikeresen!
(És akkor is, ha nem tudod magadról, hogy IR vagy cukorbeteg lennél! A végén mutatom, miért…)
Ha inzulinrezisztenciával (IR) vagy cukorbetegséggel küzdesz, már tapasztalhattad, hogy a fogyás nem olyan egyszerű, mint, másoknak, akik nem inzulinrezisztensek vagy cukorbetegek.
Hiába eszel kevesebbet, mozogsz többet, mégsem mozdul a mérleg nyelve – vagy ha mégis, pár hét múlva visszajönnek a leadott kilók. Ez nem a te hibád!
Az inzulin és a vércukorszint egyensúlyának zavara megnehezíti a fogyást, de ha megérted, hogyan működik a tested, sokkal könnyebb lesz elérni a célodat.
Nézzük, mire kell figyelned, ha inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség mellett szeretnél fogyni!
1. Az inzulin szerepe a fogyásban
Az inzulin egy hormon, amely a vércukorszint szabályozásáért felelős. Amikor eszel, a szénhidrátokat a szervezeted cukorrá (glükózzá) alakítja, amit a vérkeringésbe juttat. Az inzulin segít abban, hogy a sejtek felvegyék ezt a glükózt, és energiaként hasznosítsák.
Inzulinrezisztencia esetén a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, ezért a hasnyálmirigy még több inzulint kezd termelni, hogy „betuszkolja” a cukrot a sejtekbe. A magas inzulinszint azonban akadályozza a zsírégetést, mert az inzulin egy raktározó hormon (is), és egyik fő szerepe, hogy a zsír raktározását segítse . Vagyis: ha túl magas az inzulinszinted, a tested a zsírt raktározni fogja, nem pedig elégetni.
2. Nem mindegy milyen szénhidrátokat eszel
A fogyás egyik kulcsa inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén (is!) az, hogy nem elég csökkenteni a kalóriákat – a szénhidrátbevitel típusára és mennyiségére is figyelni kell.
Gyorsan felszívódó szénhidrátokat (fehér kenyér, péksütemények, cukros üdítők, édességek) érdemes kerülni, mert ezek gyors vércukorszint-emelkedést és inzulincsúcsokat okoznak.
Lassú felszívódású szénhidrátokat (zabpehely, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek) viszont érdemes beépíteni az étrendedbe, mert ezek stabilan tartják a vércukorszintet, nem okoznak hirtelen vércukoremelkedést, amivel elkerülhető az inzulinszint hirtelen megugrása.
3. Figyelj a fehérjére és a zsírokra!
A kiegyensúlyozott étrend egyik titka, hogy minden étkezés tartalmazzon fehérjét és egészséges zsiradékokat. (Viszont ne túlzott mennyiségben, mert akkor a magas kalóriabevitel miatt nem fogsz tudni fogyni.)
A fehérjék (csirke, pulyka, tojás, hal, túró), és az egészséges zsírok (növényi olajok, diófélék) lassítják a szénhidrátok felszívódását, stabilan tudják tartani a vércukorszintet, és hosszabb ideig biztosítják a jóllakottság érzetét, így segítenek az éhségrohamok elkerülésében is.
4. A rendszeres étkezés kulcsfontosságú
Ha inzulinrezisztenciával vagy cukorbetegséggel küzdesz, a rendszertelen étkezés könnyen felboríthatja a vércukorszintedet, és fokozhatja az éhségérzetet. Ezért érdemes naponta 3 főétkezést és szükség esetén 1-2 kisebb étkezést beiktatni. A cél az, hogy elkerüld a vércukorszint zuhanását és az azt kompenzáló későbbi túlevést.
5. A mozgás nem csak a fogyás miatt fontos
A rendszeres testmozgás javítja az inzulinérzékenységet, vagyis segít abban, hogy a sejtek jobban reagáljanak az inzulinra. Nem kell rögtön maratont futnod már a napi 30 perces, közepes intenzitású mozgás (pl. séta, biciklizés, úszás) is jelentősen javíthatja az inzulinválaszt és segít a fogyásban. Az izomépítés (vagy egyszerűen csak annak megtartása) különösen fontos, mert az optimális izomtömeg több glükózt elégetésére képes már nyugalmi állapotban is.
6. A stresszkezelés és az alvás szerepe
A stressz és az alváshiány növeli a kortizolszintet, ami pedig fokozza az inzulinrezisztenciát és a zsír raktározását. Érdemes kialakítani egy pihentető esti rutint, és törekedni a napi 7-8 óra minőségi alvásra. A stresszkezelésben segíthet a jóga, a meditáció vagy akár egy nyugodt séta is.
7. Ne csak a mérleget figyeld!
Az inzulinrezisztencia és cukorbetegség mellett a fogyás nem mindig látványos a mérlegen – különösen, ha izmot építesz! Érdemes inkább a ruháidon, a közérzeteden és az energiaszinteden figyelni a változást.
A sikeres fogyás nem lehetetlen!
Ha inzulinrezisztenciával vagy cukorbetegséggel küzdesz, a fogyás nem lehetetlen – csak tudnod kell, hogyan támogasd a szervezetedet. Az étrendkezelés, a mozgás, a stressz és a pihenés együttesen hozzák meg az eredményt.
De! Mit szólnál ahhoz, ha azt mondanám: lehet, hogy nem tudod magadról, hogy inzulinrezisztens vagy, viszont a fenti javaslatokat beépítve fogsz tudni te is fogyni! Hiszen, hiába nincs bizonyítva az IR, a sejtjeid akkor is rezisztensek (!), és biztosan, több inzulinra van szükség, ahhoz hogy a sejtekbe be tudjon jutni a glükóz, és ez a többletinzulin, ahogy fentebb írtam, gátolni fog a fogyásban.
Ha szeretnél többet tudni, hogyan állíts össze egy vércukor-barát étrendet, és hogyan fogyhatsz inzulinrezisztencia vagy cukorbetegség mellett is sikeresen, jelentkezz az ingyenes webináriumomra!
Ott részletesen végigmegyünk azon, hogyan optimalizáljuk az étkezést, milyen mozgásformákat érdemes választanod, hogyan kerüljük el az inzulincsúcsokat és az éhségrohamokat, és milyen egyéb összefüggések állhatnak a háttérben, amik miatt eddig nem sikerült fogynod, de talán még nem gondoltál rájuk.
Ne hagyd ki ezt a lehetőséget – kattints a linkre, és foglald le a helyed most! Az előadást online tudod nézni, és teljesen ingyenes.
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!