Hasmenés, hányás. Betegség esetén mit egyen-igyon a gyerek?
Sajnos most (is) van valami vírus, ami lázzal, hasmenéssel, hányással jár. Nálunk mindkét gyerkőc benyelte, de szerencsére gyorsan túl is lettünk rajta. Aktuálisnak érzem, így hát összeszedtem a táplálkozás szempontjából fontos tudnivalókat.
Ne felejtsd el, ha a kicsi beteg, nem szabad erőltetni az evést. Annyi anyukánál látom, hogy ilyenkor teljesen pánikba esnek, hogy a gyerek nem eszik semmit, de hát ilyenkor ez a dolga. Mármint, hogy ne egyen. Ez teljesen normális. Persze nagyon fontos, hogy megfelelő táplálékhoz jusson, de ilyenkor mindig csak egy pár falattal kínáld (de az sem mindegy mivel), viszont ha még ennyit sem kér, nem baj. Nem szabad az emésztőrendszert leterhelni egy ilyen betegség alkalmával, hiszen ilyenkor a gyógyulás az elsődleges cél a szervezet számára, ezért az emésztésre nagyon kevés energiát tud fordítani.
Láz, hányás és hasmenés esetén a megfelelő folyadékpótlás azonban rendkívül fontos. Ebből viszont ne engedj! Adhatsz neki szénsavmentes vizet, szűrt gyümölcsleveket, gyógynövényes teát (kamilla kiváló, ilyenkor érdemes ízesíteni citrommal és cukorral), főtt zöldségek levét (pl. sárgarépa, burgonya).
Ha a láz mellett, hány és hasmenése is van, a folyadékot hűtsd le, és csakis kortyonként kínáld. Jó hasznát veszed a szívószálnak. Egy-pár kortyot adj neki, ha bent marad, 10-15 perc múlva megismételheted.
Amikor már eszegetne, főleg szénhidráttartalmú ételeket adj. Így adhatsz például: ropit, kétszersültet, főtt burgonyát, vizes burgonyapürét, reszelt almát, vizes almamártást, háztartási kekszet, főtt rizst, ebből készíthető rizsnyákleves is, banánt, reszelt sárgarépát. Persze a folyadékot ugyanúgy add továbbra is! Ez általában 1-2 napig szokott tartani. Ha ezek már nem okoznak problémát (általában a 2.-3.napon) adhatsz neki főtt csirkemellet, főtt pulykamellet, főtt zöldségeket, áttörve, főtt tojást, majd végül, általában a 3.-4 napon már az ételekhez adhatsz margarint, olajat is.
Fontos, hogy a betegség alatt, naponta 6-7x is egyen a gyerek, de egyszerre csak kis adagot. Általában az 5.-6. napon sikerül visszatérni a régi kerékvágásba, és már el is felejtettétek a betegséget.
Tejet és tejterméket azonban semmiképpen ne adjál egy hasmenéses gyereknek. A bennük lévő tejcukor ugyanis fokozza a hasmenést. A későbbiekben, ha túl vagytok a nehezén, viszont fontos, hogy kapjon élőflórás joghurtot, kefirt a bélflóra felépülésének érdekében.
Fontos! Mindig mutasd meg gyerekorvosnak is a kicsit.
Tudatosan megélt, szép napot kívánok!
LEHET, HOGY EZEK A CIKKEK IS ÉRDEKELNEK
LETÖLTHETŐ ÚTMUTATÓ
Az egészséges táplálkozás nem drága! Tippek, trükkök a megvalósításhoz anyukáknak!
Kipróbált, bevezetett és bizonyított fogások 16 pontban. Olvasd el, hogyan valósíthatod meg a saját konyhádban!
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!