9 dolog, amit soha ne kövess el vásárláskor!
9 pénztárca és egészségbarát tipp, nem csak szülőknek.
Elöljáróban két rövid történet a napokból:
Történet I.: Anyuka és két gyermeke vásárol.
Anya megkérdezni a nagyobbikat: „Kérsz pudingot?”
„Nem.”- hangzik a válasz.
Mire anya: „Miért nem?”
A gyereknek az elképzelése megingathatatlan: „Most nem kérek.”
„Na, jó, biztosan kérsz, vegyünk NÉGYET, HÁTHA megeszed.”
Történet II.: 60 év körüli házaspár:
A pénztár előtt kihelyezett fagyasztóládában kotorászik az úr:
„Nézd, – mondja – kérsz jégkrémet?”
„Nem, köszi.” – jön a válasz.
„De most csak 30 (!) Forint.” (Te jó ég, miből készülhet, ez már gyanúsan olcsó…)
„De nem kérek.” – feleli ismét a hölgy.
„Nem baj, vegyünk, jó lesz az még VALAMIRE.”
A 9 leggyakoribb hiba, melyet pénztárcád és egészséged ellen elkövethetsz:
1. Ha nem készítesz listát. A vásárlás előtti lista írásának célja, hogy elkerüld a felesleges dolgok kosárba pakolását, mellyel sok-sok pénzt tudsz megspórolni. Ha nem szeretnél minden alkalommal úgy eljönni az üzletből, hogy még az összes szomszéd gyereket is jól tudnád lakatni egy hétig, akkor érdemes listát készítened! Hányszor hallottad, már a következő mondatokat mástól? „Nem emlékszem, hogy van-e otthon… Tudod mit, szerintem inkább vegyünk egyet, az a biztos.” (És egyébként általában otthon kiderül, hogy még pont ráért volna két hét múlva is.)
2. Ha nem tervezel előre. Figyeld meg, hogy ha hetente többször beszaladsz az üzletbe, mert csak egy tejföl kell, akkor az tuti, hogy rendszeresen több tejföl árát hagyod ott. Mindig van valami csábító ajánlat, amit nem érdemes kihagyni, vagy eszedbe jut, hogy még „ez is” és „ez is” és „ez is” kellene otthonra. Lehet, hogy ha nem lennél az üzletben, eszedbe sem jutna és simán megoldanád nélkülük a vasárnapi ebédet, de ha már ott vagy, ki nem hagynád. Így az egy tejfölből gyakran egy szatyornyi dolog lesz. Ha szeretnéd elkerülni ezt, akkor érdemes előre gondolkodnod és hetente egyszer vásárolnod.
3. Ha éhesen mész vásárolni. Ilyenkor is sok felesleges dolog landolhat a kosaradban. Ha korog a hasad, csábítóbbnál csábítóbb finomságokba botlasz bele vásárlásod során. Ha jóllakottan mész vásárolni, érdekes módon ezek már nem is annyira csábítóak.
4. Ha bedőlsz a reklámoknak és nem olvasod el az élelmiszerek címkéit. Igen, ezt is a pénztárcád bánhatja, hiszen sokszor a csilli-villi, barbies-pokémonos termékek sokkal-sokkal silányabb minőségűek, mint az egyszerű csomagolásba bújtatott társaik, így sajnos azt kell mondani, hogy ezek a drágák… Különösen nehéz ezeknek ellenállni, ha a gyerekkel együtt mész vásárolni. Ő csak mondja, mondja és mondja, te pedig azt kívánod, legyen már ennek vége, most már tényleg elég, s győz a mesefigurás csomagolás, hazaviszed, így onnantól az már nem is annyira érdekes, s általában mindig te eszed meg. Érdemes elolvasni mindennek a csomagolását, hiszen egészségetek szempontjából nem elhanyagolható, ha tudod, mit esztek.
5. Ha csak az ár alapján döntesz. Sajnos nem mindig az az olcsó, ami kevesebbe kerül. Ha fontos az egészséged és pénztárcád is, inkább ár-érték alapján próbálj dönteni (ezt legtöbbször a címke elolvasása után tudod megtenni.) Ha a jobb minőségű drágább, és te emellett döntöttél, inkább kevesebbet vegyél belőle, így nagyjából ugyanannyit fogsz költeni, mint, ha a rosszabb minőségből vennél többet, azonban a kevesebb sokszor több.
6. Ha nem szezonális terméket vásárolsz. Minden szülő jót akar gyermekének, ezért télen is megvenné kilóját 1500-ért az epernek, és az egyfolytában rendelkezésre álló paradicsomot, paprikát. Azt hinné az ember, hogy ezzel jót teszünk, de sajnos ez nem így van. Az íze is olyan „más”, és ez a más általában az, hogy nincs neki… Mitől is lenne, hiszen nap sohasem sütötte, és pontosan ezért a benne egyébként megtalálható hasznos anyagok is elkerülték, ergo ízetlen és számunkra „haszontalan” lesz. Télen és nyáron is meg lehet találni az idényjellegű zöldségeket, gyümölcsöket, érdemes azok közül válogatni.
7. Ha nem helyi terméket vásárolsz. A magyar embereknek az itt termett magyar áruk valók. Egyenek banánt azok, akik oda születtek, mert az az ő eledelük és nem a miénk. Mi meg együnk almát, répát, hagymát, salátát… Marokkóban is nagyon jó paprikát, Kínában is nagyon jó fokhagymát termelnek biztosan, de vagyunk egy páran olyanok, akik itthon nem olyat akarunk enni. Ne higgy annak a zöldségesnek, aki azt mondja, hogy télen nem lehet kapni magyar almát, ezért egyed a lengyelt, az van. Persze, nála nem lehet, de egyébként LEHET!
8. Ha egyes termékek is helyet kapnak a kosaradban. Ezek óriási mértékű pénzt képesek kiszippantani a zsebedből. Rövidtávon a pénztárcádra, hosszú távon pedig az egészségedre nézve sem kedvezőek. Fontos dolog, hogy a szénsavas üdítők, a pár százalékos gyümölcstartalmú italok, az olcsó felvágottak (gyanakodj, ha egy virslinek 400 Forint kilója), csipszek, kekszek milyen arányban jelennek meg a kiadásaidban. Egy rosszabb minőségű (és ezzel együtt általában olcsó) felvágott címkéjén megtalálhatod a csontpépet, húspépet, szójafehérjét, mindenféle stabilizátort, színezékeket, füstaromát. Mondd, ezekért minek fizetnél?Vehetsz helyettük 100%-os gyümölcslevet, amit hígíthatsz, akár 10%-ra is, de készíthetsz otthon burgonyacsipszet, házi kekszeket, hús-, és szendvicskrémeket is. Az otthon készültek sokkal kedvezőbb árúak, egészségesebbek, és általában a gyerekek is szívesebben fogyasztják őket.
9. Ha a vásárlás alatt elfelejted feltenni magadnak a kulcskérdést: „Valóban szükségem van erre?” Ha a válaszod többször is „igen”, akkor az valószínűleg tényleg nem halasztható.
Fontos, hogy ha gyerek is van a családban az előbb felsorolt 9 leggyakoribb vásárlási hibát, próbáld elkerülni, persze csak, ha ez a célod. A példa te vagy neki, azt fogja csinálni, amit te magad is csinálsz.
Oldalak
Blog
Kincset érő tudás
KAPCSOLAT
Biztonságos online fizetés
Tudatosmami
vércukorbarát diétáról terhességi cukorbetegeknek, inzulinrezisztens, cukorbeteg, fogyni vágyó anyukáknak
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!