Kakaós csiga teljes kiőrlésű lisztből
– pihe-puha –
Ez a kakaós csiga teljes kiőrlésű lisztből készül, ennek ellenére nagyon puha marad. Nem teszek hozzá semmilyen különleges összetevőt, minden alapanyag könnyen beszerezhető, nagyon-nagyon finom, a gyerekek is imádják, és nem utolsó sorban egészségesebb, mint a bolti társai.
Nagyon hamar el is készül, 3 gyermek mellett kelesztéssel, nyújtással, sütéssel a 40 darab megvan 1 óra 40 perc alatt (melyben benne van már a 2 x 30 perces kelesztés is 🙂 ).
Inzulinrezisztenciám miatt önző módon nyírfacukorral készítettem, de nyugodtan helyettesítheted a nyírfacukrot kristálycukorral ugyanilyen arányban, vagy akár maradhat azzal is, természetes édesítőszer lévén gyermekek is fogyaszthatják. A lisztek aránya 70-30 % a teljes kiőrlésű liszt javára, mert így a vércukorra kedvezőbb hatású lesz a csigánk. (Akinek nincs inzulinrezisztenciája, annak is ez egy pozitív tulajdonság! Szóval gyerekeknek is, igen.) Ha terhességi cukorbetegséged van, akkor is fogyaszthatod. A szénhidrátszámítás szabályai alapján, feltételezve, hogy minden csiga egyforma nagyságú: 9,5 g szénhidrát/ 1 db kakaós csiga
Hozzávalók (kb. 40 közepes darabhoz)
A tésztához
- 2, 5 dl tej
- 1 csomag instant élesztő
- fél csapott teáskanál só
- 60 g nyírfacukor
- 100 g olvasztott vaj
- 530 g teljes kiőrlésű búzaliszt
- 160 g fehér búzaliszt (a könnyebb kezelhetőség miatt)
A töltelékhez
- 60 g olvasztott vaj
- 50 g cukrozatlan kakaópor
- 180 g nyírfacukor
Elkészítés:
- A tejet langyosítsd meg.
- A lisztet, a sót, az instant élesztőt, a nyírfacukrot és az olvasztott vajat keverd össze, öntsd hozzá a langyos tejet és jól gyúrd át a tésztát úgy, hogy egynemű rugalmas tésztát kapj. Én a tálból is ki szoktam venni és a konyhapulton jó alaposan átgyúrom, hogy a lisztben lévő sikér tudjon dolgozni. (Úgy tudod megállapítani, hogy eleget gyúrtad-e, hogy a tészta, mikor gyúrod, “visszaugrik”.)
- Letakarva (vagy kelesztőtálban) pihentesd fél órát.
- A fél óra leteltével gyúrd át megint, majd szedd két részre.
- Az egyik részt nyújtsd ki téglalap alakúra (olyan 5-7 mm legyen, nagyon vékonyra ne nyújtsd, mert akkor fog kiszáradni sütés közben), és kend meg az olvasztott vaj felével. Erre kerül a nyírfacukor fele, majd a kakaópor fele. Tekerd fel, mint a rétest és vágd ujjnyi csíkokra (egy rudat 20 felé).
- Egy tepsit bélelj ki sütőpapírral, és fektesd bele a csigákat. Ekkor jön a második 30 perces pihentetés.
- Ugyanígy készítsd el a tészta másik felét is.
- A második pihentetés után előmelegített sütőben (alsó-felső sütés) 10 perc alatt süsd aranybarnára. (Az a tapasztalatom, hogy ha 10 percnél tovább sütöm, akkor kiszáradnak. A 10 perc pont elegendő, és pihe-puha lesz az összes csiga. 🙂 )
Jó étvágyat hozzá!
Örülnék, ha megírnád itt alul, hogy sikerült Neked, és ha tetszett megosztanád! Köszönöm 🙂
Ha van kedved, gyere és tanulj te is dietetikustól az egészséges táplálkozásról!
LEHET, HOGY EZEK A CIKKEK IS ÉRDEKELNEK
LETÖLTHETŐ ÚTMUTATÓ
Az egészséges táplálkozás nem drága! Tippek, trükkök a megvalósításhoz anyukáknak!
Kipróbált, bevezetett és bizonyított fogások 16 pontban. Olvasd el, hogyan valósíthatod meg a saját konyhádban!
Szia! Reggelire szeretném elkészíteni a recepted, hogy friss legyen. Szerinted maradhat egy éjszakát hűtőben a tészta? Ha igen, melyik “állomáson” lenne érdemes eltenni másnapra?
Köszönöm! Üdv, Andi
Kedves Andi!
Én még nem pihentettem a hűtőben egy éjszakán át, de a többi tésztából kiindulva, szerintem mehet nyugodtan oda. Én úgy csinálnám, hogy az első kelesztést megvárnám, és a kis gombócot folpackba csomagolva raknám be a hűtőbe, onnan kivéve mehet reggel a nyújtás, ízesítés, darabolás, újabb kelesztés és a sütés. Majd írd meg, hogy ment, köszönöm :).
Szép napot,
Niki
Nekem több zsiradék+tej kellett a tésztába, hogy kellően rugalmas, puha legyen, de egyébként bevált a recept! 🙂
Kedves Regina!
Örülök, és köszönöm, hogy megírtad a tapasztalatodat!
Megörültem a teljes kiőrlésű receptnek, de nekem is jóval több folyadékot és zsiradékot kellett hozzá tennem. hiszen ez így majdnem 70 deka liszt (a hozzávalók tapasztalatom szerint finomlisztnél 50 dekához elegendők úgy, hogy még legalább 1-2 tojás sárgája is hozzá jön). Még csak most kelesztem, de félek, hogy nem lesz jól nyújtható. Üdvözlettel: Mikesné
Az a tapasztalatom, hogy a liszt fajtájától is függ, mennyi folyadékot vesz fel (a tönkölybúzalisztekkel rendszeresen így járok). Nálam is előfordult, hogy több folyadékot adtam hozzá. Arra szoktam figyelni, hogy keleszetés előtt, amikor átgyúrom, lágy tészát kapjak. Ha ehhez nem elég a 2,5 dl folyadék, akkor többet rakok hozzá. Tojást nem szoktam.
Szia! Élesztő helyett lehet e szódabikarbónát használni?
köszi
Azzal még nem próbáltam…sajnos nem tudom, hogy működik-e, szerintem kellenek az élesztőgombák…ha kipróbáltad, megírnád a tapasztalatodat? Köszönöm 🙂
Én tettem meg vele 3db tojást és tökéletes lett úgy is:)jah és az egész teljes kiőrlésűből készült;)jó recept.
Szuper! Köszönöm szépen, hogy megírtad, és hogy ízlett! 🙂
Szia! Én az imènt csináltam meg a recepted szerint annyi vàltoztatással hogy csak teljes kiorlésü liszttel, illetve nem raktam a kakaoporba sem cukrot. De isteni lett! Koszonom szepen!!!! ☺️
Nagyon örülök neki! 🙂 Köszönöm szépen!
Szia! Szeretném kipróbálni a receptedet, de csak féladaggal. Szerinted úgy jó lesz ha mindent lefelezek? A kelt tésztáknál mindig bizonytalan vagyok. 🙂 Köszönöm ha segítesz!
Szia Fruzsi!
Igen, abszolút működik fél adaggal is! Már én is próbáltam 🙂
Köszönöm szépen! 🙂
Szia! Hány fokon kell sütni a csigákat?
Szia!
180 fokon 🙂
Nagyon jó a recept, a liszteket feleztem viszont a vajból és a tejből majdnem kellett az egész adaghoz való. Még forrón megkentem a tetejét tejjel így csokis csiga lett köszönöm a receptet
Örülök, hogy ízlett! Köszönöm a visszajelzést 🙂
Szia.en most kezdtem meg sütni másfajta lisztből de ez a recept bevált.köszönöm.tudnal e segíteni abban h milyen lisztből érdemes süteményt készíteni ami nem kelt tészta? Nagyon edessszajuak vunk és szeretnék egészségesebben etkezni
Szia!
Nekem bevált a teljes kiőrlésű búzaliszt keverve a sima fehér búzaliszttel (70-30%) arányban, nem csak kelt tésztákhoz. Könnyű vele dolgozni. A tönkölylisztekkel (legyen az fehér, vagy teljes kiőrlésű) magasabb fehérjetartalmuknál fogva levegősebb, könnyebb tésztát kapsz, de azt ebben az esetben sem javaslom, hogy 100% teljes kiőrlésű liszttel dolgozz, mert nagyon száraz lesz a sütemény. Érdemes mindig keverni bele fehéret is. Vannak sütemények, amik elbírják a durumlisztet, Graham-lisztet, zabpehelylisztet, stb. is.
Szia, ha sima élesztőből csinálnám nem instantból, akkor mennyit tegyek bele? Úgy láttam hogy az instant csomagok is eltérő méretűek.
Szia!
Egy csomag (5 g) élesztőt használj. Az elegendő lesz 🙂
Üdv, K.Niki
Nagyon hálás vagyok ezért a receptért, pontosan olyan finom és puha, mint amilyennek egy igazi kakaóscsigának lennie kell! 🙂 (én a felét fahéjas töltelékkel készítettem)
Köszönöm szépen! Örülök, hogy ízlett! 🙂
A kakaóscsigáim soha nem sikerültek jól… eddig! 😀
Köszönöm a receptet, tökéletes csiguszok lettek! Végre 😀
Szia! Örülök, hogy sikerült, és köszönöm szépen, hogy ezt megosztottad velünk!
Üdv! Az élesztőt nem szükséges felfuttatni az elején? Köszönöm!
Az instant élesztőt nem szükséges 🙂
Most a percen készítettem el! A biztonság kedvéért csak fel adagot! Én csak teljes kiorlesu lisztet használtam és nyírfa cukor helyett eritritet tettem bele! Fele kakaós fele diós! Isteni finom! Legközelebb teljes adagot készítek! Köszönöm a receptet!
Örülök, hogy ízlett! Köszönöm szépen, hogy megírtad a 100% teljes kiőrlésű + eritrit változatot! Ki is próbálom 🙂
Régi típusú sutonel mennyi időre és hofokra érdemes sütni?
Szia! Sajnos pontosan nem tudom, de olyan 4-5 fokozat körül, ha 6-os fokozatú a sütőd. (Ez felel meg a 180 fokos alsó-felső sütésnek.) Semmiképpen se legyen túl forró, mert akkor kiszáradnak és megégnek hamar.
A cukrosok kedvéért kiszámoltam készítés közben:
Mennyiség gr-ban–alapanyag–Össz. CH tartalom
15g cukor Vaniliás 15g CH
30g élesztő 3g CH,
20g Kakaó por Bella 2g CH
160g Liszt finom (BL55) 113,6g CH
555g liszt teljeskiőrlésű 333g CH
3g só 0g CH
250ml TEJ 2,8% 11,5g CH
160g tojás 53g/db 1,15g CH
175g vaj (Pilos) 1,05g CH
10g Fahéj 2,75g CH
1378g total 483,352g CH (nyersen)
1350g kisülve
100g/CH 35,80
25g elfogyasztva (25g/db) 8,95g CH
Köszönjük szépen a pontos számítást. Egy-két észrevétel a könnyebb számolás érdekében: élesztő, natúr kakaópor, tojás, vaj, fahéj szénhidráttartalmával nem szoktunk számolni. A vaníliáscukor fogyasztása, cukortartalma miatt, cukorbetegeknek nem ajánlott. Ki lehet váltani natúr vaníliaőrleménnyel, melyet össze lehet keverni kevés édesítőszerrel. Tökéletes ízharmónia 🙂 Nekem ehhez a számításhoz jött hozzá a nyírfacukor szénhidráttartalma. Ennek az energia-, és szénhidráttartalma megspórolható természetes-, vagy mesterséges édesítőszerek használatával.
Ha a tejet vízre cserélem? Úgy is jó lenne?
Igen, működik úgy is, tejjel készítve lágyabb íze lesz, mint vízzel. Ha nem szertnéd tejjel készíteni, növényi italokkal is helyettesítheted (pl. mandulaital, kókuszital).
Szia! Nekem nagyon kemény lett így a tészta, még tettem bele tejet. Sajnos a töltelékkel is van bajom, ugyanaz, mint a többi recepttel: kifolyik a sütés közben. Próbáltam mindenhogyan, nem olvasztott, hanem csak puha vajjal, margarinnal; összekeverve a kakaóval, cukorral, nem összekeverve, de sehogy se jó. A fent leírtak alapján is kifolyt sütés közben.10 perc után nekem egészen nyers volt még a tészta, pedig 180 fokos sütőbe tettem be.
Szia Szilvi! Köszönöm, hogy megírtad, sajnos nem tudom mi lehetett a gond. Én többször próbáltam, de nem tapasztaltam hasonlót. Ami eszembe jutott, hogy a gyúrás elegendő ideig tartott? Ha nincs jól átgyúrva, a sikér nem dolgozik, és akkor lehet kemény a tészta. Illetve a töltelékkel kapcsolatban: a csigákat fektetted vagy állítva raktad a tepsibe? Fektetve nem szokott kifolyni.
Most próbàlom először de csak fele mennyisèggel dolgozom az összetevökkel. Nekem nagyon szàraz lett a tèszta de nem mertem kisèrletezni hogy melyik folyèkony alapanyagból legyen mèg hozzáadva.
Ilyenkor vajjal vagy tejjel vagy mindkettővel èrdemes próbàlkozni?
Kedves Zsófi, ha száraznak érzed (ez mindig függ a liszt fajtájától sajnos), tejjel higítsd, ne vajjal.
Jó a recept csak sokkal több tej kell hizzá! Én a biztonság kedvéért még buzasikért is tettem bele!