Az elmúlt pár napban remélem jó sok mindent összeírtál a szokásaitokkal kapcsolatban, ez az időszak jellemzően nagy felismeréseket szokott hozni 🙂
Most, hogy megvan honnan indulsz, milyen szokások alakítják a napjaitokat, nézzük meg, hová szeretnél eljutni, milyen céljaid vannak?
A célkitűzés módszerével órákat lehetne foglalkozni, és egyébként számos cég meg is teszi ezt, mi azonban most csak a leglényegesebb alapelveket fogjuk kiemelni, azokkal, amik számunkra fontosak.
A célokat mindig le kell írni, nem elég, ha csak a fejedben vannak meg, mert azok elszállnak! Tudod: „A szó elszáll, az írás megmarad!”
Ehhez fogj egy papírt (legjobb egyébként, ha ehhez nyitsz egy új füzetet) és egy tollat, s kezdj el írni!
Fogalmazz a következők szerint: egyes szám első személyben, jelen időben (mintha már a tiéd lenne), konkrétan, hogy mit szeretnél elérni. Ha célokat tűzöl ki, mindig rendelj mellé időt is, hogy mikorra szeretnéd azt elérni.
Egy példa: 2017. március 01.-én már nem használok fehér rizst, csak barna rizst. Vagy csomagolok a gyereknek, vagy megiszok naponta 1,5 liter vizet, vagy minden pénteken halat eszünk, vagy 6 után már nem eszünk, stb., stb., stb…
Elképzelhető, hogy az elmúlt egy hét alatt felismertél egy-két dolgot, amin mindenképpen változtatni szeretnél. Például egy rossz szokást, hogy mondjuk, a TV előtt esztek, vagy esetleg szeretnél házi csipszet adni a gyereknek, a bolti zacskós csipszek helyett… Nézd meg ezeket az egyéni céljaidat, és ezeket írd össze. A módszer nagyszerűsége, hogy teljesen magadra, a családodra tudod szabni, vagyis azon változtathatsz, amin csak szeretnél.
Minimum 10 célt írj le (bár minél több, annál jobb), melyek kapcsolódnak a konyhádhoz, a családod étkezési szokásaihoz.
A céljaidat aztán mindennap vedd elő, olvasgasd, foglalkozz vele, hogy ott legyenek a fejedben, mert csak így fogsz tudni rajtuk változtatni.
Egy fontos dolog!
Lehet, hogy a céljaid egy kicsit módosulni fognak, ahogy haladsz az anyagban, olvasod a leckéket, hiszen lehet, hogy van egy-két dolog, amiről nem is tudod, hogy meg kellene változtatni, mert még nem tanultál róla, nem ismered.
Vagy éppen azt gondolod, hogy ez vagy az egy rossz szokás, vagy egészségtelen alapanyag, és felírod a változtatandók közé, majd utána tanulod meg, hogy nincs is vele igazából semmi baj. Ezért az nem gond, ha idővel a céljaid kicsit átalakulnak, ha hozzáírsz, vagy lehúzol belőle.
Szóval, papírt elő, s ha összeírtál legalább 10 célt, jöhet is a következő lecke, amely a tervezésről fog szólni.