A helyes étkezési szokásokkal kapcsolatban az első, amit szeretnék kiemelni: a rendszeres étkezés. Szerintem ez a legfontosabb!
Rendszeres étkezésről akkor beszélhetünk, ha egy nap ötször esztek. Ezek az étkezések a szervezetünk egészsége szempontjából jó, ha nagyjából azonos időpontokban történnek.
A napi öt étkezésünk a reggeli, a tízórai, az ebéd, az uzsonna és a vacsora, de kisgyermekkorban nem ritka a hat-hétszeri étkezés sem. Az öt étkezésen belül három főétkezésről (reggeli, ebéd, vacsora) és két kisétkezésről (tízórai, uzsonna) beszélhetünk.
Számos betegség kialakulásában szerepet játszik a rendszertelen táplálkozás, például elhízáshoz, cukorbetegséghez is vezet. Sokan azt gondolják, ha nem esznek rendszeresen, akkor fogyni fognak. Ez tévhit mert, ha ritkán eszik valaki, akkor a szervezet tartalékol a későbbi „szűkösebb” időkre, és pont ez fog majd elhízáshoz vezetni. De a rendszertelen étkezés következtében gyakran alakul ki gyomor panasz, hasfájás, epepanasz, epekő, koncentrációs zavar és teljesítménycsökkenés is.
A napi öt étkezésünk közül a reggeli kiemelt fontosságú.
Ébredés után nagyjából fél-egy óra múlva kellene megreggeliznünk. Ez nem csak hétvégén fontos, hanem hétköznap is! Az a gyermek, aki nem reggelizik otthon mielőtt iskolába indul, vagyis csak az iskolában az első vagy második óra után eszik először (de ugye ez már nem a reggeli, hanem a tízórai), bizonyítottan rosszabbul teljesít. Persze egy óvodás gyermeknél is lényeges ez.
Sokan úgy vélekednek, hogy minek egyen otthon a gyermek, amikor az oviban/ suliban úgy is kap reggelit. Fontos megemlítenem, hogy amit ott kapnak a gyerekek, az nem reggeli, hanem már a tízórai, vagyis a nap második étkezése. (Kivétel lehet ez alól a bölcsi, mert ott általában naponta négyszer esznek a gyerekek: reggeliznek, tízóraiznak, ebédelnek és uzsonnáznak. De, ahogy említettem kisgyermekkorban nem ritka a napi 6-7 étkezés sem, vagyis egy bölcsis gyermeknek is fontos, hogy úgy induljon el otthonról, hogy legyen valami a pocakjában.)
Amire még érdemes figyelni, hogy naponta legalább egyszer tudjon enni a gyermek főtt ételt! Az, hogy ezt ebédre vagy vacsorára fogyasztjátok el, a ti döntésetek, és szokásotok kérdése.