Szervezetünk közel 60 %-a víz, melyből a nap során állandóan veszít (pl. légzéssel, izzadással), ezért fontos, hogy mindennap elegendő folyadékot fogyasszatok.
Azt, hogy a családból kinek mennyi folyadékra van szüksége, sok minden befolyásolja. Például, hogy hány éves, mennyi a testtömege, lázas-e, hányt-e vagy teljesen egészséges, sportolt-e, de még az is, hogy milyen az időjárás. Edzés során, láz, hányás, hasmenés esetén (gyerekeknél a sírás is befolyásoló tényező), illetve nagy melegben sokkal több folyadékra van szüksége a szervezetnek.
Ha nem isztok elég folyadékot, az fejfájást, szédülést, koncentrációhiányt, teljesítménycsökkenést eredményezhet. Ezek már a kezdődő kiszáradás jelei. Ha szomjas vagy, az is azt jelenti, hogy a szervezeted kezd kiszáradni.
Mennyi folyadékra van szükségetek?
– 1-2 éves gyereknek 1,1-1,2 liter
– 2-3 éves gyereknek 1,3 liter
– 4-8 éves gyereknek 1,6 liter
– 9-13 éves korig átlagban 2 liter
– felnőtteknek 2-2,5 liter
Szerintem az jól megjegyezhető, hogy gyerekeknek (3 éves korig) nagyjából 6 pohár (2 dl) folyadékot kell elfogyasztani egy nap. De, ez nem csak vízivást jelent- ezért is használom a „folyadék” kifejezést (tehát nem 6 pohár vizet kell meginni, bár azzal sem lenne semmi baj) -, hanem ebben már benne van egyéb italok, az ételek (pl. a leves, a főzelék), a tej, a tejtermékek és a zöldségek, gyümölcsök folyadéktartalma is.
A vízen kívül még naponta 1-2 pohár bolti 100%-os gyümölcslé, vagy otthon frissen facsart, valamint valódi gyümölcstea is iható (ezeket, ha kellő ideig áztatjátok, kellemes gyümölcsös ízű, és cukor nélkül is elég édes italt kaptok). Azért a 100%-os gyümölcstartalmút keressétek a boltban, mert ezekben nincsen hozzáadott cukor (csak a gyümölcs természetes cukortartalmát tartalmazza, ettől édes ízű).
Az alacsonyabb gyümölcskoncentrációjú leveket (pl. 12 %-os, 25 %-os) ezzel szemben megcukrozzák, hogy édesek legyenek. Bármilyen cukrozott ital vizet von el a szervezettől, vagyis nem alkalmas a folyadék pótlására. Pontosan ezért nem jó választás a cukrozott, szénsavas üdítőital sem. A cukor ezen felül felesleges energiát ad a szervezetnek, vagyis elhízást okoz (de erről részletesen már írtam a „cukor” témánál).
Remélem ezt nem kell mondanom, de hogy kerek legyen a dolog: tilos gyermekeknek energiaitalt és alkoholos italt fogyasztani!
Ha a gyerekek már kis korban azt szokják meg, hogy vizet isznak, ha szomjasak (illetve, hát ugye, ha már valaki szomjas, az nem jó jel), és csak napi 1-2 pohárral kap egyéb, hozzáadott cukortól mentes folyadékot, valamint nem lóg állandóan cukrozott teával teli cumisüveg a szájából, akkor hatalmas lépést tettünk a jó szokások kialakításáért, illetve az elhízás megelőzéséért.