A zsiradékokkal kapcsolatban a zsírról és az olajról kell beszélnünk.
Mit nevezünk zsírnak? Zsíroknak nevezzük a szobahőmérsékleten szilárd, állati eredetű zsiradékokat.
Mi az olaj? A szobahőmérsékleten folyékony, növényi eredetű zsiradékok az olajok.
Sokféle olajjal és zsírral találkozhatsz a boltok polcain. Zsírok közül a vaj, a sertészsír, a kacsazsír és a libazsír talán a legismertebb, olajok közül pedig a napraforgó-, repce-, olívaolaj a legnépszerűbb. Számos növényből állítanak azonban még elő olajat étkezési célra, létezik például dió-, szezám-, tökmag-, lenmag-, mák-, mogyoróolaj is.
Főzéshez, sütéshez inkább olajat érdemes használni, mert a húsokkal, húskészítményekkel, tejjel, tejtermékekkel már fogyasztunk állati zsírokat, s ha olaj helyett még zsírral is főznénk, akkor ez a sok állati zsír fogyasztás hosszútávon betegségek kialakulásához vezetne.
Miért?
Mert az állati zsírok koleszterint, telített zsírokat és un. transz zsírokat tartalmaznak, melyeknek túlzott fogyasztása károsítják a szívet és az ereket, valamint daganatos megbetegedések kialakulásához vezethetnek. Ez most nem azt jelenti, hogy ne ehetnétek meg néha-néha egy jó zsíroskenyeret… De, nyugodtan, NÉHA- NÉHA lehet. A hangsúly a mértékletességen van!
A zsírokkal szemben a növényi olajok koleszterinmentesek, és telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, vagyis a zsírokkal ellentétben éppen jótékonyak a szív-, érrendszerre.
A különféle olajokat más-más módon használjuk fel. A napraforgó-, és repceolajat érdemes sütésre, főzésre használni, míg az un. hidegen sajtolt olajokat (pl. extra szűz olívaolaj, lenmagolaj, tökmagolaj…) salátákra, tésztára hidegen csorgatva javasolt fogyasztani. Hiba lenne az ilyen értékes hidegen sajtolt olajokat felhasználni egy rántás elkészítéséhez…
Valami azonban közös a zsírokban, olajokban, és ezt sokan nem tudják. Mindkettő ugyanannyi energiát tartalmaz, vagyis, ha túl sokat eszünk belőlük, ugyanannyira hizlalnak! Már a „húsok” témánál említettem, hogy ha zsírszegény húsokat eszünk, akkor az kedvezőbb az energia szempontjából, mintha zsíros húsokat ennénk, de kerülnénk a szénhidrátok fogyasztását. Ugyanez a szabály ebben az esetben is igaz, vagyis, ha kevesebb zsiradékot (tehát MINDEGY, hogy olajat vagy zsírt) fogyasztunk, azzal sok energiát tudunk megtakarítani.
Nézzük konkrétan hogyan tudod csökkenteni a zsiradékok fogyasztását a mindennapjaitokban:
– kevesebb olajat használsz főzéskor, sütéskor (ezt egy jó kis teflonserpenyővel remekül tudod kivitelezni, vagy sütőzacskót használsz a sültek készítéséhez), párolsz, grillezel
– a kenyeret, zsömlét vékonyan kenitek meg
– bevásárláskor a csökkentett/alacsonyabb zsírtartalmú terméket választjátok (pl.
sajtokból, margarinból, vajkrémből, felvágottból, tejfölből, tejből az alacsonyabb
zsírtartalmút veszed meg)
– számos termék tartalmaz rejtett formában zsiradékot, ezekből minél kevesebbszer egyetek (pl. nápolyik, fagyik, kekszek…)