A tányérunk legkisebb részét lila színnel jelölték. Itt találhatóak az állati eredetű fehérjeforrásaink, vagyis a tej, és tejtermékek, valamint a húsok, halak és tojás is.
A fehérje számos folyamatban részt vesz a szervezetünkben, hozzájárul például az immunrendszer megfelelő működéséhez, az izomépítéshez, és a növekedéshez, melyek gyermekek esetében kiemelten fontosak.
Ezek az állati eredetű fehérjék un. teljes értékű fehérje-források. Ezt most egy picit megmagyarázom.
A fehérjék aminosavakból állnak. A teljes értékű fehérje azt jelenti, hogy tartalmazza az összes olyan aminosavat, ami a szervezetünk számára nélkülözhetetlen, de nem tudja azt előállítani (= ezeket esszenciális aminosavnak hívjuk). Vagyis a teljes értékű fehérjék tartalmazzák az összes un. esszenciális aminosavat, melyek a szervezet megfelelő működése szempontjából nélkülözhetetlenek.
Most már érthető, miért tartjuk fontosnak, hogy a gyermekek megfelelő állati eredetű fehérjéhez jussanak (de persze nem csak ők). Arról, hogy az állati eredetű termékek fogyasztása gyermekeknek a fehérjén kívül még miért fontos, a későbbiekben lesz szó.
Tej és tejtermékek.
A tej és tejtermékek az előbb említett teljes értékű fehérjén kívül tartalmaznak D-vitamint, található bennük A-vitamin, ezenkívül kalcium, B1, B2 és B12 vitamin is. A D-vitamin, a megfelelő mozgással együtt segíti a kalcium beépülését a csontokba és a fogakba, s ezzel hozzájárulnak a megfelelő csontozat és fogazat kialakulásához. (Gyerekek esetében szintén kiemelten fontos!)
Édes ízét a tejcukor (másnéven laktóz) adja. Erre lehet valaki érzékeny (ez a tejcukor- érzékenység/laktóz-érzékenység), ilyenkor laktózmentes termékek fogyasztásával biztosítható a napi szükséges kalcium. Vannak azonban olyan gyermekek és felnőttek, akik tejallergiások, nekik nem a tejcukor, hanem a tejfehérje okoz problémát. Aki tejallergiás a tejeket és tejtermékeket nem fogyaszthatja, nekik egyéni diéta összeállítása válik szükségessé.
Tejből készülnek a tejtermékek. Tejtermékek pl. a joghurtok, kefir, túró, sajt, tejföl, tejszín. Ezek közül érdemes az alacsonyabb zsírtartalmú készítményeket választani, és a hozzáadott cukortól menteseket.
Mennyi tejet és tejterméket javasolt fogyasztani?
Naponta nagyjából 800 mg kalciumra van szükségünk (kisgyermekeknél ez 500 mg, serdülőknél 1000 mg), ezt 5 dl tej tartalmazza. Ha nem szeretnétek ennyi tejet meginni, vagy nem szeretitek a tejet, akkor ez a kalcium biztosítható tejtermékek fogyasztásával is.