Szervezetünknek szüksége van a sóra (vagyis az egyik összetevőjére a nátriumra), a probléma inkább azzal van, hogy túl sokat eszünk belőle (nagyjából háromszor annyit, mint amennyi az ajánlott).
Ha otthon nem sóznánk meg semmit, akkor is az élelmiszerekkel jutna annyi nátriumhoz a szervezetünk, amennyire szüksége van, hiszen nagyon sok élelmiszer tartalmaz már sót, pl. sajtok, felvágottak, kenyerek, konzervek, instant levesporok és mártások, ételízesítők, fűszerkeverékek, sós nassok és még sorolhatnám.
A túl sok só fogyasztása egyértelműen összefüggésbe hozható a magas vérnyomás kialakulásával, mely aztán a szív- érrendszeri megbetegedések egyik okozója, illetve a sok só fogyasztása károsítja a vesét is.
A sózás is csak egy szokás kérdése, ezért van az, hogy valaki sósabban, valaki kevésbé sósan szereti az ételeket, hogy valaki megsózza-e a zöldségeket a szendvics mellé, vagy éppen nem. Ahogyan rászoktunk a sós ízekre, szép fokozatosan le is tudunk róla szokni. A hangsúly a fokozatosságon van.
Egy kisbaba esetében a legjobb, amit tehetünk, hogy rá sem szoktatjuk a sós ízre. Egyébként a babák az édes íz szeretetével születnek, a sósat nem is igazán kedvelik. A „hibát” nagyon sok anyuka ott követi el, hogy amikor elkezd főzni a babának, megsózza az ételeket. Tudom, hogy a vásárolt bébiételek között is találhatóak olyanok, amik sóval készültek, bevallom nem tudom, mi ennek az oka, de én ezek vásárlását tudatosan kerültem. Ha mi megkóstoljuk az otthon só nélkül készített ételt, vagy a sótlan bébiételt, persze, hogy ízetlennek érezzük, mert mi a sós ízhez vagyunk szokva, de a baba érzi az ételek csodás ízeit, neki nem is hiányzik belőle a só (gondolj csak arra, mikor először kóstolja meg az almának a levét), ne rontsuk el neki ezt az élményt azzal, hogy megsózzuk az ételeit. (Akármekkora késztetést is érzünk ez iránt, mert nekünk nem ízlik.)
Példát pedig úgy mutathatunk a nagyobbacska gyerekeknek:
– hogy mi magunk az asztalnál nem sózzuk meg az ételeket,
– hogy nem rakunk ki sótartót az asztalra,
– hogy többféle fűszer felhasználásával főzünk, és kerüljük az ételízesítő használatát,
– hogy a sós nassok helyett azok sótlan változatát vásároljuk
– hogy sok friss alapanyagot használunk, és kerüljük a félkész-, kész termékek használatát