A tejeken, tejtermékeken kívül a tányérunk „lila” színű részéhez tartoznak még a húsok, húskészítmények, halak és a tojás, mert ezek is állati eredetű termékek. Most essék szó ezekről.
A tejnél, tejtermékeknél írtam a teljes értékű fehérje fogalmáról, illetve arról, hogy miért fontos, hogy a teljes értékű fehérjét tartalmazó élelmiszerek minden nap szerepeljenek a tányérotokon, különösen ügyelve a gyerekek étrendjére. A húsok, húskészítmények, halak és a tojás is ilyen teljes értékű fehérjét tartalmaznak, vagyis ezek az élelmiszerek is tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat (hogy ez micsoda, a tej, tejtermékeknél magyaráztam meg), s ezért fogyasztanunk kell belőlük minden nap egy keveset az ajánlások szerint.
A teljes értékű fehérjéken kívül, mint a tejnek és tejtermékeknek is, magas a B12 -vitamin- tartalmuk (ez csak állati eredetű termékekben található meg), illetve magas a vastartalmuk. A B 12 -vitamin szükséges többek között az idegrendszer megfelelő működéséhez (hangsúlyozom még egyszer, csak állati eredetű termékek tartalmazzák!), valamint a vassal együtt hozzájárul a megfelelő vérképzéshez is.
Az állati termékekben lévő vasról annyit jó, ha tudsz, hogy sokkal jobban szívódik fel belőlük a vas a szervezetünkben, mint a növényekből (pl. a spenótban is sok a vas, de nem igazán szívódik fel belőle túl sok). Tehát, ha valaki vashiányban szenved, növényekkel nem fogja tudni megfelelően pótolni a vasat a szervezetében, illetve a másik oldalról is igaz, ha valaki nem eszik megfelelő mennyiségű állati eredetű terméket, akkor jó eséllyel lesz vashiányos. (Ergo, aki nem eszik semmilyen állati eredetű terméket, szinte biztos, hogy B 12 – vitaminhiánnyal, és vashiánnyal kell számolnia, amiből jól látszik, hogy ez gyermekeknek semmiképpen sem követendő táplálkozási irány).
Húsok, húskészítmények.
A húsok közül a zsírtartalmuk alapján érdemes válogatnotok. Gyakrabban fogyasszátok a sovány húsokat (pl. csirkemell bőre nélkül), felvágottakat (pl. pulykasonka), mint a zsírosakat (pl. tarja, szalonna). Sokkal több energiát lehet megspórolni, ha zsírszegény alapanyagokat használsz és zsírszegény konyhatechnológiával főzöl, mintha kerülnétek a szénhidrátok fogyasztását (vagyis, egy kicsit szélsőséges példa, ha a szalonna helyett pulykasonkát eszel a kenyérhez, az kevesebb energiát tartalmaz, mintha a szalonnát kenyér nélkül ennéd.). Sokan ezzel nincsenek tisztában, és az elhízásért a szénhidrátokat okolják.
A soványabb húsokon lévő un. látható zsiradékot is könnyedén el lehet távolítani (pl. ha egy sertéscombra gondolsz, melynek a tetején van a zsírréteg, vagy egy csirkére, melynek a bőre alatt van a zsiradék), ezzel is csökkentve annak zsírtartalmát. Vannak azonban olyan húsrészek, melyeket átsző a zsiradék (ezek a zsírosabb húsok), s így ezek nem távolíthatók el a húsról, ezért az ilyen fajta húsrészekből érdemes ritkábban fogyasztanotok. (pl. ilyen az oldalas vagy a tarja).
Halak.
Hetente legalább egyszer javasolt halat is fogyasztani. Pontosabban tengeri halat. Vagyis többször is ehettek halat, de hetente legalább egyszer egyetek tengeri halat (vagy busát vagy kecsegét vagy pisztrángot). Ezekben a típusú halakban un. ómega-3 zsírsav található, mely védi a szívet és az ereket, segíti a látást és az agy fejlődését. Ebből igen jól látszik, hogy gyerekeknek az ómega-3 zsírsav fogyasztása mennyire fontos, melynek legjobb forrásai a tengeri halak! (És nem csak nekik lenne fontos…) Az ómega-3 egy un. esszenciális zsírsav (igen-igen, mint ahogy azt már az aminosavaknál megtanultuk), vagyis nélkülözhetetlen a szervezetünk számára, de azt nem képes előállítani, tehát a táplálékkal kell a szervezetünkbe juttatni. Ennek érdekében egyetek minden héten legalább egyszer tengeri halat!
Tojás.
A tojás szintén remek állati eredetű fehérje-forrás. A tojássárgájában sok vas, kálium és magnézium található, valamint A-, D-, B 1 -, B 2 -, és B 12 – vitamin, valamint itt található a koleszterin- tartalma is. Heti maximum 2-6 db tojás az ajánlás, melybe beletartozik az ételekben lévő tojások száma is (vagyis pl. egy fasírt, rántott hús, piskóta tojástartalma is). Zsírszegényen elkészítve javasolt gyakrabban fogyasztanotok, vagyis pl. főzve vagy teflonserpenyőben megsütve.
Miből mennyit?
Az ajánlás szerint minden főétkezésre (tehát reggelire, ebédre és vacsorára) javasolt ennünk 1-1 adag állati eredetű terméket. Belsőséget hetente maximum csak egyszer fogyasszatok. Ha túl sok állati eredetű terméket eszünk, az megterheli a vesét.
1 adag = 10 dkg hús/ 15 dkg hal/ 5 dkg felvágott/ 1 db tojás/ 2 dl tej, joghurt, kefir/5 dkg túró/ 3 dkg sajt