A legújabb hazai táplálkozási ajánlás az Okostányér ®, mely a korábban alkalmazott táplálékpiramist váltotta fel. Az Okostányér ® segít nekünk eligazodni a napi ételek választékában és a fogyasztandó mennyiségekben. A tányér ábráját megtalálod a menüben. Az ajánlás 18 év felettieknek szól, s azért beszélünk most erről, mert ahhoz, hogy a családodat, gyermekedet egészségesen tudd táplálni, ismerned kell az alapelveket.
Kezdjük a zöldségekkel, gyümölcsökkel, s nézzük meg az ide vonatkozó legfontosabb tudnivalókat. Az Okostányér ®-on a gyümölcsöket pirossal, a zöldségeket zölddel jelölték.
1. A tányérunk felét zöldségek és gyümölcsök alkossák.
Ezt kétféleképpen érheted el. Először is úgy, hogy ha ránézel a tányérodra, annak fele zöldég, gyümölcs legyen minden étkezés alkalmával, de úgy is kivitelezhető, hogy az egy nap elfogyasztott ételed fele zöldség és gyümölcs legyen.
2. Zöldségekből, gyümölcsökből naponta ötször kellene fogyasztanunk, legalább egyszer nyersen (ezt úgy a legkönnyebb kivitelezni, hogy ha mind az öt étkezésre esztek valamilyen zöldséget és/vagy gyümölcsöt).
3. Egyszerre akkora mennyiséget egyél, amennyi a markodba belefér (mindenkinek a saját markába, kis gyerek kis marok, nagy gyerek nagy marok).
4. Minél többféle színű zöldséget és gyümölcsöt egyetek (piros, sárga, zöld…).
5. Sok vitamin (legfőképp C-vitamin) és ásványi anyag (persze a megfelelően termelt, nap érlelte darabokra gondolok), folyadék és rost található bennük. Az ásványi anyagok és vitaminok a szervezetünk megfelelő működéséhez járulnak hozzá, a rostok pedig a jó emésztéshez.
Összefoglalva tehát a legfontosabb: naponta öt marék zöldséget és gyümölcsöt fogyasszatok, s ezek minél többféle színűek legyenek. Ez nagyjából egy felnőtt esetében 400 gramm (40 dkg) zöldség és gyümölcs fogyasztását jelenti egy nap.
Sokszor hallottam már, hogy „jó-jó, de olyan drága, nem engedhetem meg magamnak, hogy ilyen sok zöldséget, és gyümölcsöt együnk”! Ezért ezt most nézzük meg egy kicsit közelebbről.
- Mindennek megvan a saját termő-ideje. Ilyenkor lehet hozzájutni a legkedvezőbb áron, hiszen nagy a kínálat. Például, ha a paradicsomra gondolsz, abból télen egy kiló nagyjából 1200 forint, nyáron 200 forint közül mozog, vagyis hatod annyi szezonban, mint szezonon kívül. Az áron túl pedig, se íze, se színe, se vitamintartalma nincs, akkor meg minek ennénk?
- Amikor kedvező az ára, akkor kell többet vásárolni belőlük, és tartalékolni arra az időre, amikor nem kapható, vagy csak az előbb említett borsos áron. Ekkor jön például a befőzés-, és fagyasztás ideje.
- Egy kis számolás. Szezonban egy kiló padlizsán 200 forint, a húsnak kilója pedig átlagban 1200 forint körül van. Az ajánlások szerint egyszerre nagyjából 10 dkg húst kellene fogyasztanunk, ami az előző összeggel számolva kb. 120 forint/adag. Padlizsánból ugyanennyi pénzből több, mint fél kilót meg tudnánk venni, s aznapra ki is pipálhatnánk a zöldségfogyasztásunkat. Mi történik ezzel szemben a valóságban? Az arányok megfordulnak, vagyis a padlizsánból eszünk meg 10 dekát, a húsból pedig fél kilót. S ha most ennek számoljuk ki az árát, láthatjuk, hogy nagyjából ötszöröse az előzőnek, s még az ajánlott arányok is elcsúsznak.
Tehát a zöldség-, és gyümölcsbeszerzésnél is jó szem előtt tartani „a mennyiség-minőség” fontos kérdését, vagyis a tudatos vásárlást.