Ezért nem működik a 90 napos diéta!

Főleg inzulinrezisztenciában és cukorbetegségben!

Először is nézzük meg, mit jelent pontosan a „90 napos diéta”!

A 90 napos diéta egy népszerű fogyókúrás módszer, amely az ételek szétválasztásán alapul, és három hónapon át követendő.

A lényege, hogy a napokat négyfelé osztja: fehérje-, keményítő-, szénhidrát- és gyümölcsnapokra. Fehérjenapon húst, halat, tejtermékeket és tojást lehet fogyasztani, keményítőnapon krumplit, rizst, hüvelyeseket, például babot vagy lencsét ehetsz. Szénhidrátnapon tésztafélék, pizza és édességek is megengedettek, gyümölcsnapon pedig csak friss gyümölcsöt fogyaszthatsz.

90 napos diéta

Fontos szabály, hogy a napok sorrendjét szigorúan be kell tartani, és egy hónapban egyszer víznap is van, amikor csak vizet lehet fogyasztani.

A reggelit mindig gyümölccsel kell kezdeni, attól függetlenül, milyen nap van. Az étkezések között legalább 4-5 óra szünetet kell tartani, és tilos az ételeket keverni. A diéta célja, hogy a szervezet anyagcseréjét serkentve segítse a fogyást, és csökkentse a túlsúlyt.

Bár sokan sikerrel fogynak vele, szakemberek által mégsem egy ajánlott fogyókúrás módszer hosszútávon, nézzük meg miért?

A 90 napos diéta több okból sem ajánlott mindenkinek, főleg nem tartósan. Elsősorban azért, mert az ételek szétválasztása nem alapul tudományos bizonyítékokon, és nincs bizonyítva az sem, hogy az emésztőrendszernek valóban szüksége lenne erre. Az ilyen típusú diéták egyoldalúvá tehetik a táplálkozást, ami vitamin és ásványianyag-hiányhoz vezethet. Például a gyümölcsnapokon a szervezet nem jut elegendő fehérjéhez vagy zsírokhoz, ami fáradékonyságot és izomvesztést okozhat.

A szigorú szabályok és a korlátozások pszichés terhet is jelenthetnek, különösen azoknak, akiknek már eleve nehézségeik vannak a kiegyensúlyozott étkezés fenntartásával. A vércukor-ingadozás is problémát okozhat, különösen inzulinrezisztenciában vagy cukorbetegségben szenvedők esetében. A gyors fogyás gyakran izomból történik, nem zsírból, ami a diéta végeztével visszahízáshoz vezet (jojó-effektus). Végül könnyen alakulhatnak ki egészségügyi problémák, például emésztési zavarok vagy hormonális egyensúlyhiány.

Ezért jobb egy fenntarthatóbb, szakember által összeállított étrendet választani, ha fogyni szeretnél, de ha ezek ellenére mégis kipróbálnád a 90 napos diétát, mindenképpen konzultálj előtte szakemberrel!

webinarium inzulinrezisztencia fogyas

Ha letelt a 90 napos diéta, fontos, hogy nem szabad visszatérni hirtelen a korábbi étkezési szokásokhoz, mert ez visszahízáshoz vezethet. A diéta után egy átmeneti időszak következik, amit gyakran „fenntartó szakasznak” neveznek. Ebben javasolt folytatni a gyümölcsös reggeliket, de nem kell már szigorúan szétválasztani a napokat.

És most jön a lényeg, figyelj!

Sokan nem tudják, hogy az elhízás és túlsúly alapvetően egy inzulinrezisztens állapot, tehát hosszú távon biztosan nem fognak működni a különböző fogyókúrás módszerek, pl. a 90 napos diéta sem!

A 90 napos diéta tehát nem ajánlott inzulinrezisztenciában (IR) vagy cukorbetegségben szenvedők számára, és mivel mindenki, aki súlyproblémákkal küzd, ilyen-olyan mértékben inzulinrezisztens is, jó szívvel senkinek sem, aki fogyni szeretne!

Nézzük meg részletesebben miért nem?

A diéta során előforduló szénhidrát-, keményítő- és gyümölcsnapok nagy mennyiségű szénhidrátot tartalmaznak, és az egyszerre bevitt mennyiség is jelentős, ami nagyobb mértékű vércukorszint-ingadozást okozhat. Ez különösen veszélyes lehet a cukorbetegek vagy IR-esek számára.

Továbbá a gyümölcsnapokon a gyorsan felszívódó cukrok dominálnak, míg a fehérje- és zsírok hiánya miatt nem biztosított az egyenletes vércukorszint.

Az étkezések közötti hosszú szünetek (4-5 óra) szintén nem megfelelőek IR-ben, cukorbetegségben, ahol fontos a gyakori, kiegyensúlyozott étkezési ritmus, és akkor még nem is beszéltünk a „víznapokról”.

Ha fogyni szeretnél akár tudsz az inzulinrezisztenciádról, akár nem, egy változatos, kiegyensúlyozott étkezési ritmust kell kialakítanod, amit hosszú távon tudsz követni, kúrák helyett.

webinarium inzulinrezisztencia fogyas

Az IR és a cukorbetegség kezelésében a kulcs a vércukorszint egyensúlyának fenntartása, ami a diéta szétválasztós elveivel nehezen összeegyeztethető.

Ezekben az esetekben sokkal jobban működik egy vércukor-barát étrend, amely megfelelő arányban tartalmaz szénhidrátot, fehérjét és zsírt, valamint a rendszeres, kis adagú étkezéseket helyezi előtérbe. Az ilyen étrend összeállításában érdemes dietetikus segítséget kérni.

Ha szeretnél többet megtudni arról, hogyan tudsz inzulinrezisztencia és cukorbetegség mellett fogyni, jelentkezz az ingyenes online előadásomra, ahol részletesen beszélek azokról a tipikus buktatókról, amik eddig gátoltak a fogyásban.

0 válaszok

Hagyjon egy választ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

LEHET, HOGY EZEK A CIKKEK IS ÉRDEKELNEK